» Home » What we do » Modified sine wave power inverter » OPIM-1000W
OPIM-1000W
Online Service
Product Detail
1000W Modified Sine Wave Inverter
It can charge for digital equipments.
Products Features :
·Small in size , light in weight and potable
·Easy to use and high efficiency
·Green LED for indicates the power on
·Input & output isolation
·Muti-protection function
·USB output port: 5V500mA
·A,B,C,C,D,E,F,G socket optional
Protection Features:Short circuit/Overload/Over voltage/Low voltage
Model
OPIM-1K-1
OPIM-1K-1
OPIM-1K-2
OPIM-1K-2
Rated power
1000W
Peak power
2000W
Input voltage
DC12V
DC24V
DC48V
DC12V
DC24V
DC48V
Output voltage
100VAC or 110VAC or 120VAC±5%
220VAC or 230VAC or 240VAC±5%
Unload current less than
0.8A
0.5A
0.2A
0.8A
0.5A
0.2A
Output frequency
50Hz±0.5Hz or 60Hz±0.5Hz
Output waveform
Modified Sine Wave
Waveform distortion
THD<3%(Linear load)
USB port
5V 1A
Max.efficiency
90%
Input voltage range
10-15.5V
20-31V
Low voltage alarm
10.5±0.5V
21±0.5V
42±1V
10.5±0.5V
21±0.5V
42±1V
Low voltage protection
10±0.5V
20±0.5V
40±15V
10±0.5V
20±0.5V
40±15V
Over voltage protection
15.5±0.5V
31±0.5V
61±1V
15.5±0.5V
31±0.5V
61±1V
Low voltage recover
13±0.5V
24±0.5V
48±1V
13±0.5V
24±0.5V
48±1V
Over voltage recover
14.8V±0.5V
29.5V±0.5V
59V±1V
14.8V±0.5V
29.5V±0.5V
59V±1V
Protection function
Low voltage
Alarm at first, voltage continously reduce. LED Red light on & shut sown.
Over voltage
LED Red light on, shut down
Over load
LED Red light on, shut down
Over temperature
Alarm at first, tempurature continously rise.LED Red light on & shut sown
Short circuit
LED Red light on
Input reverse polarity
Fuse burn-out
Working temperature
-10°- +50°
Storage temperature
-30°- +70°
Dimension(mm)
280x135x60mm
Packing(mm)
330x185x85mm
Net./gross weight(g)
1340/1800g
QTY/Ctn
8 Pcs
Meas./Ctn(mm)
440x350x330mm