» Home » What we do » Pure sine wave power inverter » OPIP-2500W
OPIP-2500W
Online Service
Product Detail
2500W Pure Sine Wave Inverter
Product Features :
High transform efficiency 、fast start;
Pure sine wave output waveform;
Soft start function;
Strong adaptability and stability ;
With automatic over-current and output short circuit protection to avoid damage the equipment;
Temperature controlled fan,safe&efficient;
Safe and reliable with built in fuse.
18 months warranty (Remarks: Customizable input voltage such as 36V,72V,96V,110V etc;
Output voltage such as 120v, 130v, 200V,240v, etc;Many kinds of sockets are available).
Model
OPIP-2.5K-1
OPIP-2.5K-1
OPIP-2.5K-2
OPIP-2.5K-2
Rated power
2500W
Peak power
5000W
Input voltage
DC12V
DC24V
DC48V
DC12V
DC24V
DC48V
Output voltage
100VAC or 110VAC or 120VAC±5%
220VAC or 230VAC or 240VAC±5%
Unload current less than
1.3A
0.8A
0.6A
1.3A
0.8A
0.6A
Output frequency
50Hz±0.5Hz or 60Hz±0.5Hz
Output waveform
Pure Sine Wave
Waveform distortion
THD<3%(Linear load)
USB port
5V 1A
Max.efficiency
90%
Input voltage range
10-15.5V
20-31V
Low voltage alarm
10.5±0.5V
21±0.5V
42±1V
10.5±0.5V
21±0.5V
42±1V
Low voltage protection
10±0.5V
20±0.5V
40±15V
10±0.5V
20±0.5V
40±15V
Over voltage protection
15.5±0.5V
31±0.5V
61±1V
15.5±0.5V
31±0.5V
61±1V
Low voltage recover
13±0.5V
24±0.5V
48±1V
13±0.5V
24±0.5V
48±1V
Over voltage recover
14.8V±0.5V
29.5V±0.5V
59V±1V
14.8V±0.5V
29.5V±0.5V
59V±1V
Protection function
Low voltage
Alarm at first, voltage continously reduce. LED Red light on & shut sown.
Over voltage
LED Red light on, shut down
Over load
LED Red light on, shut down
Over temperature
Alarm at first, tempurature continously rise.LED Red light on & shut sown
Short circuit
LED Red light on
Input reverse polarity
Fuse burn-out
Working temperature
-10°- +50°
Storage temperature
-30°- +70°
Dimension(mm)
495x215x95mm
Packing(mm)
515x262x120mm
Net./gross weight(g)
6620/7180g
QTY/Ctn
2 Pcs
Meas./Ctn(mm)
540x278x230mm